Як застрахуватися, виїжджаючи за кордон


Останнім часом все більше і більше людей вважають за краще подорожувати самостійно на власному автомобілі. Такі поїздки не передбачають чітких графіків, завжди можна зупинитися або змінити маршрут. Подорож за кордон на автомобілі – це відмінний спосіб отримати нові враження і заощадити на відпочинку. При цьому має сенс заздалегідь поклопотатися про свій страховий захист під час такої подорожі, тим більше що придбання деяких страхових послуг в даному випадку буде обов‘язковим відповідно до норм національного законодавства України або законодавства країн, яких ви плануєте відвідати.

Дуже багато туристів, плануючих виїзд за рубіж на автомобілі, личать до даного питання украй легковажно. Результатом можуть бути серйозні проблеми на території іншої держави, які зіпсують весь відпочинок. Наприклад, в одного з мандрівних харчове отруєння, а страхова компанія не в змозі забезпечити якісне покриття медичних витрат в цій країні, самостійне ж звернення в клініку може дуже сильно ударити по бюджету, виділеному на поїздку. При цьому, також треба враховувати і те, що страховики далеко не завжди компенсують витрати по поверненню в таких випадках. Або туристом здійснено ДТП, а розмір збитку перевищує встановлений ліміт відповідальності страхової компанії, вам необхідний юрист, якому можна довіритися, але де його узяти, де знайти перекладача і так далі Аби не шукати відповіді на такі питання, знаходячись на території іншої держави, необхідно все ж личити до цього питання серйозно.

Сертифікат “Зелена карта”

Цей договір страхування забезпечить покриття шкоди заподіяного третім особам в державах-членах Міжнародної системи “Зелена карта” (практично вся Європа, частина СНД). По суті, це аналог нашого полісу обов‘язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. По-думці керівника проекту “Фінанс-стр@хованіє” В‘ячеслава Жевага, в більшості випадків на покупці сертифікату можна заощадити, оскільки наявність договору страхування передбачена в абсолютній більшості країн. Якщо у вас не буде “Зеленої карти”, то доведеться купувати поліс страхування цивільної відповідальності країни, що цікавить, прямо на кордоні, а в Європі страхові платежі по таких договорах досить високі.

Які договори страхування необхідно укласти

При виїзді за кордон залежно від країн необхідно буде розглянути можливість укладення наступних договорів страхування: договір страхування цивільної відповідальності (як правило, сертифікат “Зелена карта”), договір туристичного страхування (в т.ч. страхування медичних витрат і нещасного випадку), договір страхування КАСЬКО з покриттям в країнах, що цікавлять вас. Можна страхувати і безліч інших об‘єктів, але завжди треба виходити з доцільності. Запропоновані договори страхування забезпечать необхідний мінімум захисту в автомобільній поїздці по території інших держав. Проте і при покупці описаних страхових послуг на території України можна зробити досить “дорогі” помилки.

Комплексний договір туристичного страхування

Укладення цього договору страхування є обов‘язковим і передбачається ст. 16 Закону України “Про туризм”. Цей договір страхування буде потрібно вже при оформленні візи. Консульський відділ іншої держави не оформить візу без даного договору страхування. Багато хто, не надаючи великого значення цьому питанню, набуває полісу у агентів, що працюють перед консульським відділом. При цьому клієнт навіть не цікавиться вмістом договору страхування або асистуючою компанією, яка обслуговуватиме даний договір в іншій державі. Переплата за страхову послугу при покупці під консульським відділом може складати 200-300% вартостей послуги. Деякі звертаються в найближчу страхову компанію і також не приділяють увагу наповненню полісу і його обслуговуванню. Тобто фактично отримується не страхова послуга, а ще один папірець для здобуття візи. Хоча цей поліс може дуже сильно виручити на території іншої держави. За словами керівника Сьомого київського управління продажів ЗАТ “СЬК “Українська страхова група” Антона Ільченко, вартість туристичного страхування залежить від страхової суми, терміну перебування за кордоном і інших чинників. Для більшості європейських країн страхова сума за медичними витратами складає 30000 Євро, а ціна полісу вагається в діапазоні 0,4 – 1 євро за одну добу.

Договори туристичного страхування бувають двох типів: сервісні і компенсаційні. Це важливий момент. При покупці сервісного полісу страхова компанія зобов‘язана забезпечити надання медичній допомозі в тій країні, де знаходиться турист. Допомога надається через асистуючі компанії, які мають розгалужену мережу провайдерів, – медичних установ, СТО і так далі У випадку з компенсаційним полісом, справа йде гірше, турист зобов‘язаний погоджувати свої витрати в країні перебування із страховиком в Україні і отримати гроші по поверненню і наданню документів. Тут дуже багато питань, чи буде час і можливість погоджувати витрати, чи вистачить грошей сплатити послуги і так далі До речі, продаж компенсаційних полісів заборонений таким, що виїжджає за рубіж, тим же Законом України “Про туризм”. Хоча, не дивлячись на все це, продаж таких договорів здійснюється дуже активно. Придбання такого полісу принесе дуже істотні проблеми при настанні страхового випадку.

Інший важливий момент – обслуговування такого договору страхування. Страховики ж не поїдуть самі вирішувати ваші питання до Австрії або Іспанії. Обслуговування, як вже наголошувалося, будується через асистуючі компанії і теж коштує гроші для страхової компанії. Деякі намагаються заощадити і працюють через дешевий ассистанс або взагалі через власні підрозділи. Ось і виходить ситуація, що в компанії немає надійного партнера-клініки, здатного забезпечити виїзд лікаря у вихідний день, або, ще гірше – виїзд лікаря забезпечать, але він буде некваліфікованим фахівцем. Отже, якщо асистуюча компанія у страховика українська і не має серйозних партнерів за кордоном – також чекайте проблем. Цей момент бажано уточнювати завжди відразу.

Нарешті, необхідно правильно підібрати послуги. Договір туристичного страхування в абсолютній більшості компаній носить комплексний характер і включає ряд видів страхування, об‘єднаних в різні програми. У міжнародній практиці ці програми умовно називаються – A,B,C і D. І ось тут необхідно підбирати саме те, що найбільшою мірою личить Вам, абсолютна ціна полісу буде не велика. Дешевші програми включають лише медичні витрати і нещасний випадок, це добре для тих хто подорожує з туристичними компаніями. Адже їм немає чого купувати евакуацію або технічну допомогу в іншій країні, якщо вони летять туди на літаку. Ті програми, ціна яких вища, крім усього іншого, надають покриття технічної допомоги, юридичній допомозі, адміністративних витрат і так далі Це буде набагато переважно для тих, хто подорожує самостійно на автомобілі.